J.P.

``Máš to dobrý, Jaromíre, tak to hlavně neposer!``

Prohlásil jednou o mém mladém víně drnholecký vinařský guru a já se od té doby ze všech sil snažím jeho slovům dostát. Ale pojďme se vrátit na začátek. Tedy do doby, kdy jsem byl ještě zaměstnancem.

doba temna?

Mým každodenním chlebem byla náročná obchodní jednání. Jako třeba toto… Dusivá atmosféra v designově zařízené zasedačce. Demonstrace síly a protistrana s falešnýma rolexkama na levé ruce. Každodenní stres, bolavý žaludek a v hlavě mi začaly hlodat pochybnosti o budoucnosti. Takhle to vážně chci?

Co kdybych se radši vrátil do rodného Drnholce a zkusil dělat víno, před kterým si každej sedne na zadek?

cesta k mému snu

Mohlo by se zdát, že rozhodnutí rozjet vlastní vinařský byznys přišlo ze dne na den. Ve skutečnosti jsem o tom přemýšlel dva roky. Svou dobře placenou práci jsem nechal plavat a přihlásil jsem se na špatně placenou stáž v jednom větším vinařství. Získané zkušenosti?

K nezaplacení. A po hlavě jsem se vrhnul do vlastních nerezových tanků a dubových sudů s vínem. Vzniklo Víno77. Proč 77? V tom roce jsem všude viděl samé sedmičky. V roce 1977 jsem se narodil. Byl rok 2017 a moje máma právě slavila 77. narozeniny. A sedmička vína je také vcelku oblíbené spojení.

s chutí do toho…

Psal se červenec roku 2017, chtěl jsem dělat víno a začátkem října jsem měl přislíbené první hrozny. Měl jsem i dost velkou dávku nadšení a elánu. A sklep v Drnholci. Ten byl v podstatě prázdný. Přišly dva naprosto neuvěřitelné měsíce. Opravy sklepa, budování schodů, shánění veškerého vybavení. Zaplaťpánbůh, že jsem tenkrát v červenci ještě netušil, co mě čeká. Ale věděl jsem, že je to začátek něčeho úžasného. První partyzánský rok minul, zanechal mi spoustu nových poznatků, touhu pokračovat dál a koneckonců také první plody mojí práce v podobě vlastního vína.

a jedeme dál!

O několik hektolitrů vína později zjišťuji, že mě vinařina baví čím dál víc. Víno je pro mě jako diamant. Dostanu surový kámen, tedy sklizené hrozny, a brousím je do dokonalého tvaru, do lahodného nápoje, který bude lidem přinášet radost. Vždyť o tom to taky celé je. Víno má v lidech vyvolávat emoce. A tomu pocitu, když někomu představíte svá vína a vidíte, že mu chutná, se zkrátka nic nevyrovná.

Co na něj říkáte vy?